Alfred Nobel
Strona główna
Fala uderzeniowa
Chemia materiałów wybuchowych
Fala podmuchowa
Materiały kruszące
Detonatory
Jak to działa...
 

.: Materiały wybuchowe :.

Siła rażenia
 

Właściwości wybuchowe pewnych materiałów biorą się stąd, że podczas ich gwałtownego spalania wydzielają znaczne ilości energii. Proces ten musi być zapoczątkowany przez dostarczenie pewnej, stosunkowo niewielkiej porcji energii. W efekcie otrzymujemy znacznie więcej energii, której wydzielaniu towarzyszy błysk, huk i gwałtowne wydzielenie się znacznej ilości gazów. Jedną z wielkości, która określa efektywność materiału wybuchowego, jest siła rażenia. Jest ona określona właśnie przez ilość gazu wydzielonego przez jednostkę masy materiału wybuchowego. Ilość tę porównuje się z ilością gazów powstałych przy detonacji jednostki masy wzorca - kwasu pikrynowego, którego siłę rażenia określa się liczbą 100.
Inną wielością określającą siłę rażenia jest prędkość spalania. Jeżeli reakcja spalania rozprzestrzenia się w materiale z prędkością do 400 km/h to jest on klasyfikowany jako materiał wybuchowy miotający. Prędkość spalania wzrasta wraz ze wzrostem ciśnienia, dlatego najlepsze efekty uzyskuje się zamykając taki materiał w pojemniku o niewielkiej objętości. Jednym z materiałów tego typu jest właśnie czarny proch. Charakteryzują się one tym, że rozrzucają obiekty, nie rozrywając ich, dlatego są używane do miotania pocisków, a niekiedy także do napędzania rakiet.
W pewnych warunkach materiały tego rodzaju mogą spalać się gwałtowniej (nazywa się to deflagracją), w efekcie czego uzyskujemy prawdziwą eksplozję. Materiały wybuchowe kruszące spalają się jeszcze szybciej podczas reakcji, którą określa się fachowym mianem detonacji.